Aj vaše črevá volajú o pomoc? Prinášame 5 tipov, ako na problémy s trávením

Plynatosť, nafúknuté brucho, zápcha, kŕče? Tieto, ale aj množstvo iných príznakov častokrát znamenajú nechvalne známe problémy s trávením. Znižujú vstrebávanie živín, oslabujú imunitu a v konečnom dôsledku vplývajú na celkové zdravie organizmu.

Problémy s trávením a ich dopad na imunitu

Hlavným dejiskom, na ktorom dochádza k vstrebávaniu živín – vitamínov, minerálov, aminokyselín, cukrov, mastných kyselín je tenké črevo. Nestrávené zvyšky každodenného jedálnička pokračujú do hrubého čreva, kde vyživujú priateľské črevné baktérie. A čo ďalej? To, ako už asi všetci vieme, sa odohráva na toalete. Ide o prirodzený proces, ktorý ohrozujú práve problémy s trávením.

Až 70 % imunitného systému sa nachádza v orgánoch tráviaceho traktu. Tie sú domovom mikroorganizmov starajúcich sa o udržanie nášho zdravia. Zabraňujú lenivosti čriev a chránia pred ochoreniami. Poruchy trávenia spôsobujú nedostatočnú schopnosť vstrebávania živín a narúšajú bariéru vytvorenú hrubým a tenkým črevom. Tá je zodpovedná za rovnováhu črevných baktérií, bez ktorej sa imunitný systém nalomí.

Faktory vplývajúce na trávenie

Zápcha, pálenie záhy, či hnačka sú väčšinou dôsledkom nesprávnych stravovacích návykov. Napríklad množstvom cukru a umelých potravinárskych prísad vo výžive. Potravín s vysokým obsahom tuku, nedostatkom vlákniny, či prebytkom náhradných sladidiel. Prácnosť čriev môže spomaliť dokonca aj nedostatočné prežúvanie.

Odhliadnime na chvíľu od stravy a zamerajme sa na spôsob života a vplyv prostredia. Čo všetko môže mať negatívny dopad na trávenie?

  • Nedostatok pohybu.
  • Ponocovanie a nedostatok spánku.
  • Environmentálne toxíny.
  • Hormonálna regulácia.
  • Množstvo stresu.
  • Fajčenie a spotreba veľkého množstva alkoholických výrobkov.
  • Alergie.

Faktorov vplývajúcich na trávenie je veľa, preto je dôležité spraviť rozhodnutie v prospech zdravých návykov a svojho prostredia. Prinášame vám 5 vedecky podložených spôsobov, ako zlepšiť trávenie prirodzenou cestou.

#1 Hydratácia je kľúčová pri problémoch s trávením

V skratke, pitný režim je základ. Dostatočné množstvo vody podporuje činnosť svalov, mozgu, detoxikáciu organizmu, aj trávenie. Preto nedostatočný príjem tekutín často spôsobuje zápchu. Obzvlášť pri vynaložení veľkej fyzickej aktivity. Okrem vody a čajov bez kofeinu tráveniu pomôžu vodnaté polievky, zelenina alebo ovocie. Melón, jahody, zeler, uhorky, grapefruity, broskyne, i paradajky. Jednoducho zelovoc s vysokým obsahom vody. 

#2 Vláknina v prospech trávenia

Aj keď je všeobecne známe, že vláknina zlepšuje trávenie, počuli ste už o jej rozdelení na rozpustnú a nerozpustnú? Rozpustná zvyšuje objem stolice a nerozpustná pomáha udržať tráviaci trakt v pohybe. Pokiaľ naša strava nebude obsahovať dostatok vlákniny, črevá ostanú lenivé. Jej doplnenie, či už v podobe raňajkových káš, ovocia, orechov, semien je pre tráviaci trakt kľúčové.

#3 Zdravé tuky môžu znížiť zápalové ochorenia čriev

Napadajú vás hranolky so syrom? Nie, myslíme tie, ktoré sú pre organizmus zdraviu prospešné. Pre správne vstrebávanie živín dokonca nevyhnutné. Podľa niektorých štúdií omega-3 mastné kyseliny znižujú riziko zápalových ochorení čriev. Pre prevenciu problémov s trávením preto konzumujte potraviny a výživové doplnky s ich obsahom. Nájdete ich v astaxanthine, orechoch, rybách alebo ľanových semiačkach…

#4 Pohyb pre lepšie trávenie

Zastávate názor, že prechádzka po jedle môže byť v prospech trávenia užitočná? Pohyb dokáže zmierniť nielen príznaky zápchy, ale aj zápalové ochorenia čriev. Jedna zo štúdií dokonca poukazuje na fakt, že už mierne cvičenie zlepší priechodnosť čriev o 30 %. 

#5 Probiotiká

Probiotiká predstavujú prospešné baktérie, ktoré môžu zlepšiť chod tráviaceho traktu. Štiepia samostatne nestráviteľnú vlákninu. Ak vám znie v ušiach reklama na Actimel a Acidko, ste na správnej ceste. Väčšie množstvo probiotík sa ale nachádza v tradičných potravinách, ako je bryndza alebo kyslá kapusta. Konzumácia dostatočného množstva probiotík vedie k redukcii plynatosti, či hnačky.