Breza v kozmetike: Aké sú jej blahodárne účinky?

Do biela sfarbená ikona medzi stromami. Bylina, ktorú využívali na omladenie pleti už naše staré mamy. Breza v kozmetike dopĺňa prospešné minerály, vitamíny, aj aminokyseliny. Aké sú jej skutočné účinky?

Symbol krásy a mladosti

Uvoľňuje póry, čistí pleť a svoju obľubu nachádza v schopnosti regenerácie a dodaní sviežosti. Strom brezy, aj pre menej znalých jednoducho rozpoznateľný, patrí medzi unikáty. Jeho biela ochranná vrstva ho chráni pred vonkajšími vplyvmi, vďaka čomu sa na stromoch nedržia plesne, ani huby. Betulín – látka, ktorá má unikátne terapeutické vlastnosti spôsobuje, že kôra brezy zostáva biela aj po zhnití stromu.

Vďaka svojej kôre je tak strom brezy mimoriadne húževnatý. Môžeme ho nájsť aj na miestach, kde sa iné stromy nevyskytujú. V mnohých kultúrach je symbolom mladosti, sviežosti a nového života. Vďaka jeho schopnosti odvádzať toxíny sa mu pripisujú aj spirituálne účinky.

Svoju dobrú povesť si breza v kozmetike vyslúžila pre schopnosť omladenia pokožky. Púčiky a kôra obsahujú okrem iného vlákninu, silicu, či triesloviny. Jej listy ukrývajú vysoký podiel vitamínu C a výťažky z nich majú dezinfekčné účinky. 

Breza v kozmetike na kožné ochorenia

Antibakteriálne účinky brezy ju ako zložka v kozmetike predurčujú na liečbu kožných ochorení. Ekzémy zápalového, aj infekčného charakteru, ktoré sa prejavujú na tvári, či iných častiach tela. Breza podporuje hojenie rán, prináša upokojujúci účinok a pomáha dostať pod kontrolu atopický ekzém. Ten je reakciou tela, ktoré sa pokúša prostredníctvom pokožky vylúčiť škodlivé látky.

V minulosti sa brezová kôra aplikovala na rany, za účelom podpory ich hojenia. V ľudovom liečiteľstve sa breza odporúča na liečbu hnisavých rán a vredov.

Obnova kolagénu a stimulácia vrások

Je tiež známe, že látky, ktoré breza obsahuje napravujú stratu elastických vlákien zodpovedných za pružnosť pokožky. Výťažok z brezy taktiež stimuluje rast nového kolagénu, ktorý spomaľuje tvorbu jemných vrások a ochabnutie pokožky.

B2L – značka, ktorá spája účinky brezy a koloidného striebra

Česká kozmetická značka Birch2Life skúmala a kombinovala blahodarné účinky brezy na pokožku niekoľko rokov. Zamerala sa na jej antibakteriálne, antiseptické a protizápalové zložky, ktoré si našli uplatnenie v tuhých mydlách, či krémoch. Výsledkom ich procesu objavovania sa stali produkty, ktoré sa o pokožku starajú silou prírody. Tie spájajú v sebe blahodarné účinky brezy, koloidného striebra a arganového oleja. Obsahujú vitamíny A,E,F, steroly, aj mastné kyseliny v kombinácii s výťažkom z brezovej kôry.