Peptidy v kozmetike: Vaša zbraň v oblasti starnutia pokožky

Nová vráska na obzore? Nanešťastie je údelom starnutia nielen naberanie vedomostí, ale aj starnutie pokožky, ktorá rokmi stráca elasticitu a schopnosť obnovy. Každým rokom sa objaví akási nežiadaná vráska, proti ktorej vyrážame do občas márneho boja. Sú tu však peptidy v kozmetike, ktoré sú novodobou anti-aging ingredienciou.

Peptide v kozmetike – odkiaľ sa vzali?

Peptidy sú pomerne novou ingredienciou v kozmetickom priemysle, kde sa zameriavajú na rokmi strácajúci nedostatok kolagénu. Kolagén je totiž jeden zo zásadných zložiek pokožky, ktoré vplývajú na jej vonkajší vzhľad. Peptidy prilnú na receptorové bunky, kedy spúšťajú metabolické procesy. Prispievajú k vyššej tvorbe kolagénu, vzhľadom k čomu sa stávajú motorom pre oslabenú štruktúru pokožky. 

V skutočnosti sú fragmentmi proteínov/bielkovín, bez ktorých by pokožka rýchlejšie stratila svoju pevnosť a jej zmena textúry by naberala na obrátkach rýchlosťou blesku. Peptidy v kozmetike sa vyznačujú tkz. „botoxovým efektom“, ktorý znamená zmiernenie mimických vrások. 

Pokožka peptide obsahuje, no v nedostatočnom množstve

Peptidy sú tvorené aminokyselinami, ktoré po vytvorení dostatočne dlhého reťazca vytvárajú už spomínané bielkoviny. Peptidy v kozmetike sú špeciálne vytvorené tak, aby prechádzali pokožkou a čelili vráskam, ktoré sa vytvorili v dôsledku ich rokmi prirodzenému ubúdaniu. Zleniveným a odumretým bunkám ukrývajúcim sa pod povrchom dávajú signál prezrádzajúci, ako správne fungovať.

Peptide v kozmetikeObrázok/Zdroj: colorescience

Prečo sú peptidy v kozmetike populárne?

Existuje niekoľko druhov peptidov, ktoré vytvárajú vzájomnú komunikačnú sieť s bunkami riešiacimi rôznorodé a špecifické problémy v pokožke. Jednotlivé z nich sa líšia dĺžkou reťazca aminokyselín, z ktorých sa skladajú. Peptidy nielenže zvyšujú pružnosť pokožky a uvoľňujú svaly zodpovedné za vznik mimických vrások, no navyše vystupujú napríklad aj ako stimulátory pre rast vlasov. Majú silné antioxidačné účinky aj vlastnosti pomáhajúce minimalizovať viditeľnosť pigmentových škvŕn. 

 Medzi ich hlavné benefity patrí:

  1.       Redukcia vrások – vyššie spomenutý tkz. „botox efekt“.
  2.       Zlepšenie ochrannej funkcie pokožky.
  3.       Hydratácia vzhľadom k podpore tvorby kolagénu.
  4.       Antibakteriálne a protizápalové účinky.
  5.       Tonizujú, obnovujú, regenerujú pokožku.

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že prijímanie peptidov v podobe doplnkov stravy taktiež napomáha k znižovaniu vrások. Iné dokazujú, že peptidy vďaka stimulácii tvorby melanínu – kožného pigmentu zlepšujú ochranu pokožky pred slnkom a chránia pred UV žiarením. 

Peptide v kozmetike Larens

Vedci spoločnosti Wellu, ktorá zastrešuje kozmetickú radu Larens vyvinuli komplex aktívnych oligo a polypeptidy. Tie sú zodpovedné za vzniknutý Biopeptide Complex, ktorý je obsiahnutý v množstve ich produktov pre starostlivosť o telo, pleť, aj vlasy. Tieto peptidy rybieho kolagénu sú užitočné v boji proti už spomínanej širokej škále  kožných nezrovnalostí.