Spoznajte vitamín C a jeho účinky na organizmus

Vitamín C a jeho účinky na organizmus boli objavené už okolo roku 1 700, no pre uznanie v lekárskej oblasti si museli preraziť ešte dlhú cestu. Dnes o nich nik nepochybuje a táto inak kyselina L-askorbová je súčasťou každého zdravého človeka.

Napriek tomu, že vitamín C plní v tele mnoho dôležitých funkcií, naše telo si ho samo nedokáže vyprodukovať. Človek je odkázaný na jeho externý príjem prostredníctvom potravín alebo výživových doplnkov. Jeho nadbytočné množstvo sa z tela vylučovaním dostáva von a jeho hladinu preto treba pravidelne dopĺňať.

Vitamín C a jeho účinky  na náš organizmus

Vitamín C a jeho účinky sú dnes vedecky dokázanou záležitosťou. V tele plní množstvo funkcií, medzi ktoré patrí napríklad zlepšenie fungovania bielych krviniek, či zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení…

Vitamín C posilňuje imunitu

Prostredníctvom stimulácie bielych krviniek (chránia pred infekciami) je vitamín C schopný posilňovať imunitu ľudského organizmu. Podporuje ich tvorbu, prispieva k ich správnej funkcii  a ničí baktérie, proti ktorým produkuje ochranné protilátky. V neposlednom rade posilňuje funkciu pokožky, ktorá je akousi bariérou pred vonkajšími vplyvmi prostredia.

Lipozálny vitamín C v tekutej podobe LipoVitumLipozomálny vitamín C v tekutej podobe

Silný antioxidant

Ak sa spomenie spojenie “vitamín C a jeho účinky”, do popredia sa dostáva pre svoje antioxidačné vlastnosti. Vitamín C podporuje obranyschopnosť nášho tela zvyšovaním antioxidantov v krvi, s čím predchádza vplyvu voľných radikálov. Tie predstavujú molekuly, ktoré sa po nahromadení podieľajú na tvorbe chronických a kardiovaskulárnych ochorení.

Znižuje riziko nedostatku železa

Železo (podobne ako vitamín C) plní v tele niekoľko neodmysliteľných funkcií. Jeho prísun v správnom množstve podporuje tvorbu červených krviniek, ktoré sú zodpovedné za rozvod kyslíka do celého tela. Niektoré potraviny obsahujú tento minerál v ťažko vstrebateľnej podobe, kedy opäť na výslnie nastupuje vitamín C. Ten totiž mení nevstrebateľné na vstrebateľné.

Zlepšuje pamäť 

Nízka hladina vitamínu C v krvi sa často spája so starnutím mozgu a jeho ochorením. Jeho nedostatok zhoršuje pamäť, aj myšlienkové procesy. Pravidelný príjem vitamínu C môže byť naopak účinnou prevenciou pred týmito problémami. 

vitamín C a jeho účinky na organizmus

Zdroje vitamínu C

Vitamín C je možné prijímať z potravín, pričom medzi najlepšie zdroje patrí ovocie a zelenina. Nachádza sa v paradajkách, zemiakoch, citrusových plodoch, brokolici, či paprike… Varením, ohrievaním alebo nesprávnym skladovaním sa však jeho množstvo v potravinách stráca. Tie následne nedokážu telu dopriať jeho potrebnú dávku. Komplexné množstvo vitamínu C s odporúčaným obsahom na každý deň účinne nahradí Nutrivi Vitamin C+ z našej ponuky. Ten obsahuje jedinečné spojenie prírodných rastlinných extraktov, so štandardizovaným obsahom aktívnych látok v najlepšie absorbovateľnej podobe.