Výživový doplnok Astaxanthin a jeho dosah na fyzickú aktivitu

Je 100 % prírodný a v oblasti zdravia stále viac ospevovaný. Výživový doplnok Astaxanthin je známy svojou antioxidačnou schopnosťou. V tele totiž znižuje množstvo voľných radikálov a ochraňuje pred oxidačným stresom. Najnovšie štúdie však dokazujú, že je navyše spôsobilý zlepšiť športovú vytrvalosť, stav svalového zdravia, aj metabolizmus tukov.

Výživový doplnok Astaxanthin pochádza z riasy

Astaxanthin, doposiaľ najsilnejší prírodný antioxidant, je tvorený výťažkom zo sladkovodnej riasy „Heamatococcus Pluvialis“. Tá sa vytvára v kolektoroch uzavretým systémom kultivácie, kde neprichádza k žiadnemu biologickému znečisteniu. Jej bunky produkujú červené farbivo zaručujúce ochranu pred slnkom, a nepriazni podmienok. Vďaka tejto obdivuhodnej dispozícii  buniek, riasa dokáže prežiť aj 40 rokov bez obživy. Vie si vôbec niekto takúto schopnosť predstaviť?

Farbivo červenej farby prírodného pôvodu je ľahko rozpustné v tukoch, pričom je kvalifikované ako čistý antioxidant.

Výsledky potvrdené zlepšenou športovou aktivitou

Spoločnosť AstaReal, ktorá ako prvá komerčne uviedla na trh zvaný “Král antioxidantov”, sa zamerala na jeho prínos v oblasti fyzickej aktivity. Vo svojej štúdie skúmala nasadenie 12 mg Astaxanthinu denne, po dobu siedmich dní. Cieľom bolo odsledovať výkon a metabolizmus subjektov absolvujúcich 40 km dlhý cyklistický triatlon. Výskum zistil, že ľudia užívajúci výživový doplnok Astaxanthin, zlepšili svoj výkon o takmer dve percetná. Rovnako sa zvýšila aj ich rýchlosť spaľovania tukov a znížila dýchavičnosť spôsobená pohybom.

Vplyv na výkonnosť svalov a odbúranie tukov

Ďalšia štúdia poukazuje na skupinu vysokoškolákov, ktorá bola podrobená silovým a vytrvalostným tréningom. Časť študentov počas šiestich mesiacov užívala 4 mg výživového doplnku denne. Ich výsledky sa tak zlepšili v priemere o viac ako 60 %. Denná dávka Astaxanthinu totiž znižuje hladinu kyseliny mliečnej, ktorá vplýva na celkovú únavu svlaov, aj organizmu.

Zlepšenie svalového zdravia s kombináciou menšieho príjmu kalórií a cvičenia vedie zároveň k odbúraniu väčšieho množstva telesného tuku. Silná antioxidačná vlastnosť chráni svalové mitochondrie, ktoré slúžia ako zdroj energie.

Zo štúdií vyplýva, že výživový doplnok Astaxanthin pozitívne ovplyvňuje fyzickú aktivitu a regeneráciu svalov. Jeho pravidelný príjem tak dokáže zlepšiť športový výkon a priniesť viditeľné výsledky.